RFID Teknolojisi Nedir?

RFID Çözümlerimiz
  OGS RFID Otopark Sistemleri
  RFID Entegre Güvenlik Sistemleri
  Lojistik Çözümleri
  Filo Takibi
  Teçhizat ve Personel Takibi
  Üretim Süreçleri Takibi
  Canlı Hayvan Takibi

                Güvenlik ihtiyacının her geçen gün arttığı günümüz dünyasında, teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok güvenlik sisteminin aynı anda kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Çevre güvenliği, giriş çıkış sistemleri ve alan kontrolü gibi uygulamalar için birçok çözüm üretilmiştir. Bu sistemlerin ayrı ayrı kontrolü kullanım zorluğu yarattığı gibi, bir takım güvenlik zafiyetlerini de beraberinde getirir.

                Çevre ve bölge güvenliği, şahıs tespiti, kimlik tespiti gibi uygulamalarda CCTV kapalı devre kamera sistemleri, güvenlik sistemlerinin en temel ihtiyaçlarından biridir. Bölgeye giren her türlü araç ve şahsın tespiti ve takibinin gerektiği uygulamalarda kamera sistemi güvenlik birimlerinin gözü olur. CCTV sistemleri caydırıcılığının yanı sıra geriye dönük olarak kayıtlara ulaşılabilmesi, istenmeyen olayların meydana gelmesi durumunda sorumlu ve suçluların tespitinde en önemli araç haline gelir.

                Güvenlik sistemlerinin en önemli bileşenlerinden biri de bölgeye giriş çıkışların kontrol altına alınmasını sağlayan çözümlerdir. Access kontrol sistemleri, belirlenen bölgeye yapılacak giriş çıkışların çeşitli yetki seviyeleri ile düzenlenip izlenmesini sağlar. Bir aracın ya da şahsın hangi bölgeye ne zaman ve nasıl girebileceğinin belirlenmesi ve bu verilerin geriye dönük olarak raporlanması, sistemin temel amacıdır. Böylece yalnızca yetkisi bulunan araç ve şahısların giriş çıkışına izin verilerek bölge kontrol altına alınır.

                Güvelik açısından kritik önem arz eden malzeme ve teçhizatın belirlenen bölgeden izinsiz olarak çıkartılmasını engellemek ve malzemenin yerinin tespit edilmesi de güvenlik uygulamalarında çok önemli bir yere sahiptir.

RFID Entegre Access Kontrol Sistemi, tüm çevre izleme ile araç, teçhizat ve personel giriş çıkış sistemlerinin bir arada, birbirini tamamlayıcı ve destekleyici şekilde kullanılması ile  tek elden yönetilmesi ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilmiştir. 

Sistem Bileşenleri :

1)       Analog ve IP Kameralar:  Sistemin izleyeceği bölgeleri görüntüleyen analog ya da ip özellikli kameralar. İki ayrı teknolojinin de kullanılabilir olması proje gerçekleştirilirken kablolama ve maliyet konularında esneklik sağlar.

2)       DVR Kayıt Cihazı : Kamera görüntülerinin kayıtlarının yapıldığı cihaz.

3)       DVR Kart : Analog kameralardan görüntülerin alınarak entegre sistem tarafından kullanılmasını sağlayan karttır. DVR kayıt cihazı kullanılmadığı durumlarda sunucu üzerinden kameraların izlenmesi ve görüntülerin kaydedilmesi için de kullanılır.

4)       RFID Okuyucu Ünitesi : RFID tagların uzun mesafelerden okunması ve gerektiğinde taglara veri yazılması için kullanılan ünite.

5)       RFID Anten : RFID okuyucu ünitenin, RF sinyalleri algılaması için kullanılan anten ünitesi.

6)       RFID Taglar : Benzersiz bir kodu olan ve gerektiğinde içine bilgi yazılabilen,araçlar, teçhizat ve personelin RFID sistem tarafından algılanmasını sağlayan elektronik etiket.

7)       Proximity Kartlar : Personelin bölge içindeki kapı ve turnikelerden geçmek için kullandığı LF ya da HF RFID personel kartları.

8)       Proximity Kart Okuyucu Teminaller : Personelin kapı ve turnikelerden geçişlerinde kullandıkları personel kartlarını okuyarak geçişlerini kontrol eden ve geçiş yapan personel ile ilgili bilgileri sunucuya gönderen ünite.

9)       Parmak İzi Okuma Terminalleri : Personelin parmak izleri ya da parmak izleri ile personel kartlarını aynı anda kullanarak, kapı ve turnikelerden geçişlerini kontrol eden ve geçiş yapan personel ile ilgili bilgileri sunucuya gönderen ünite.

10)   Turnikeler : Personelin geçişini sınırlandırmak için kullanılan çeşitli turnikeler.

11)   Elektronik Kilitler : Mevcut kapıların sistem tarafından kontrol edilebilir hale getiren elektronik kilitler.

12)   Bariyerler : Araç giriş çıkışlarını fiziksel olarak sınırlandıran çeşitli tiplerde bariyerler.

13)   Bariyer Kontrol Ünitesi : Bariyerlerin sistem tarafından yönetilmesi için kullanılan ünite.

14)   Uzaktan Kumanda Cihazları : Geçiş sınırlandırmada kullanılan bariyer ve turnikeleri, güvenlik görevlilerinin elle kontrol etmesi için kullanılan uzaktan kumanda cihazları.

15)   Sunucu : Tüm sistemi yöneten ve sistem parametrelerinin düzenlendiği sunucu.

16)   Kontrol Yazılımı : Entegre güvenlik yazılımı.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

| Ana Sayfa | Servis istiyorum | Sipariş formu İnsan kaynakları | Program indir | Iletisim |
Copyright© 2007 Ceos Teknoloji