RFID Teknolojisi Nedir?

RFID Çözümlerimiz
OGS RFID Otopark Sistemleri
RFID Entegre Güvenlik Sistemleri
Lojistik Çözümleri
Filo Takibi
Teçhizat ve Personel Takibi
Üretim Süreçleri Takibi
Canlı Hayvan Takibi

 

 

 

 

 

 

 

 

RFID TEKNOLOJİSİ NEDİR ?

RFID (Radio-frequency identification) radyo fekansı ile tanımlama teknolojisidir. RFID teknolojisi, elektronik etiketlerin, kendilerini taşıyan sistem ile ilgili bilgileri radyo dalgaları ile istemciye göndermesi esasına dayanır. İstemci, elektronik etikete ait bilgileri çözümleyebilen alıcı devreye ihtiyaç duyar. Ürün ya da süreç ile ilgili bilgilerin kablosuz olarak aktarıldığı sistemdir. Kullanılan elektronik etiket çeşitlerine göre de temelde pasif ve aktif olmak üzere iki tip RFID sistem mevcuttur.

Frekans bantlarına göre LF (düşük frekans) , HF (yüksek frekans) ve UHF (çok yüksek frekans) olarak sınıflandırılırlar. Kullanılan frekans yükseldikçe veri aktarım mesafeleri de artar.

Pasif RFID sistemlerinde elektronik etiketler okuyucu devrenin yolladığı radyo dalgaları ile oluşan indüksiyon ile beslenerek içerdikleri bilgileri iletirler. Bu özelikleri ile düşük maliyet avantajı getirirler. Hızlı tüketim malzemeleri için ideal çözümdür. Sınırlı bir hafıza ile (2 kByte) ürün ile ilgili bilgileri 6-12 m. uzağa gönderebilirler. Bu mesafe kullanılan anten türü ve alıcının hassasiyeti ile orantılıdır. 

Aktif RFID sistemleri elektronik etiketin bir pil ile beslendiği ve haberleşme esnasında ihtiyaç duyduğu enerjiyi bu pilden temin eden sistemlerdir.  İçeriğindeki bilgileri çok uzun mesafelere (100 m) ulaştırabilir. Çok az enerji tüketecek şekilde tasarlandıklarından yıllarca (3-5 yıl) çalışabilirler. Taşıdıkları mikro işlemciler ile ürün bilgilerine ek olarak, çeşitli sensörler yardımıyla bulundukları ortam özelliklerini de (nem, sıcaklık, ivme, basınç, pozisyon vb.) istemciye sunabilirler. Uygulamaya özel hafıza kapasitelerinde imal edilebilirler. Bu esnek tasarım özellikleri, aktif RFID sistemlerini her türlü uygulamada verimli çözümler sunar hale getirir.

 Hepimizin kullandığı en bilinen aktif RFID örneği köprü ve gişelerde kullanılan OGS sistemleridir.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

     

Kartlı PDKS Sistemleri - Parmak İzli PDKS Sistemleri - Access Sistemleri - Yemekhane Geçiş Sistemleri

WC Geçiş Sistemleri - CCTV Kamera Sistemleri - Bekçi tur Sistemleri - Personel & Geçiş Kartları

Metal Arama Detektörü - Kart Basma Saatleri - Turnike Sistemleri - Plaka Tanıma Sistemi - RFID Teknolojileri

| Ana Sayfa | Servis istiyorum | Sipariş formu İnsan kaynakları | Program indir | Iletisim |
Copyright© 2007 Ceos Teknoloji

..: No right click from Moralesd :..